#1649
category image

Σκουπίδια και καθάρσια

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Σε μια μόνιμη κατάσταση μικρού σκουπιδότοπου βρίσκεται οικόπεδο στην οδό Αγαπινήνωρος ( ακριβώς δίπλα από το παιδικό σταθμό IQsha. Ουσιαστικά αυτός παιδικός σταθμός και βγάζει εκεί τα σκουπίδια αυτά . Παρακαλώ πάρτε μέτρα . https://maps.app.goo.gl/7ynCcye1wS8oyuCo8?g_st=ic
Σε μια μόνιμη κατάσταση μικρού σκουπιδότοπου βρίσκεται οικόπεδο στην οδό Αγαπινήνωρος ( ακριβώς δίπλα από...

#1648
category image

Βλάβη

68 Αγιου Ιλαρίωνος 4183
Θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευσή μου σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το δίκτυο ύδρευσης στην κατοικία μου. Εδώ και δύο εβδομάδες, έχω εντοπίσει διαρροή σε σωλήνα νερού πριν από τον υδρομετρητή. Έχω υποβάλει τρεις φορές καταγγελία στο Δήμο, αλλά μέχρι σήμερα το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί. Η διαρροή αυτή προκαλεί ζημιές στην περιουσία μου και επιδεινώνει την κατάσταση με την πάροδο του χρόνου. Σας παρακαλώ να δώσετε άμεση προτεραιότητα στην επιδιόρθωση του προβλήματος. Αναμένω την άμεση ανταπόκρισή σας και την επίλυση του...
Θα ήθελα να εκφράσω την απογοήτευσή μου σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το δίκτυο ύδρευσης στην...

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΤΕ. ΟΔΟΣ ΒΗΘΛΕΕΜ.
ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΤΕ. ΟΔΟΣ ΒΗΘΛΕΕΜ.

#1642
category image

ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗ

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΝΑ ΒΟΥΝΑΡΙ ΧΟΡΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ
ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΝΑ ΒΟΥΝΑΡΙ ΧΟΡΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΟΥΝ

#1639
category image

ΟΔΟΣ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΔΗ 54

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΔΗ 54 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.
ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΕΥΑΓΟΡΑ ΠΑΛΛΙΚΑΡΙΔΗ 54 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΤΑ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

#1635
category image

Σκουπιδια στον δρομο

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τα σκουπιδια που πετάνε Σύριοι στον δρομο έξω από τον δρομο
Έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τα σκουπιδια που πετάνε Σύριοι στον δρομο έξω από τον δρομο

ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΩΝΙΑΚΟ ΧΩΡΑΦΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΔΟΥ ΑΝΘΕΩΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ. ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΚΕ. ΑΠΟ ΤΗ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ, ΕΠΙΠΛΑ, ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΚΛΠ. ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΑ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΡΗΨΗ ΣΚΥΒΑΛΩΝ ΕΚΕΙ ΠΕΡΚΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ!! ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΟΣ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΒΟΥΝΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ. ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΒΑΛΟΦΟΡΑ ΠΕΡΝΟΥN ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ;;;;;;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΩΝΙΑΚΟ ΧΩΡΑΦΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΔΟΥ ΑΝΘΕΩΝ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟ. ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ...

#1629
category image

δεν υπαρχει καθολου φωτισμος

Αγιου Μαμα, Ύψωνας 4188, Ηνωμένο Βασίλειο
Στη στροφη Μαμαντος (Αγιου Μαμα ) δεν υπαρχει πινακιδα με το ονομα της οδου (ετσι ενα ασθενοφορο για παραδειγμα δεν ξερει που να στριψει για να παει αγιου μαμα προς σπιτια στην περιοχη αγιου μαμαντος-ατλαντιδος Εχουν φυτρωσει 2 νεα σπιτια στην περιοχη αυτη και κτιζεται τωρα ενα ενω υπαρχει και επαγγελματικη δραστηριοτητα. Το βραδυ ειναι απολυτο σκοταδι, αναγκαζομαστε να κρεμασουμε ευτελη ανακλαστικα μονοι μας. Αν γινεται ο δημος να βαλει πινακιδα 'ΑΓΙΟΥ ΜΑΜΑ' στη στραφη και να βαλει ανακλαστηρες εστω αν οχι φωτα σε αγιου μαμαντος και...
Στη στροφη Μαμαντος (Αγιου Μαμα ) δεν υπαρχει πινακιδα με το ονομα της οδου (ετσι ενα ασθενοφορο για...

Πηγαινω στον συνδεσσμο https://ipsonas.org/dimotikes-ypiresies/ μετα στον συνδεσμο https://ipsonas.org/dimotikes-ypiresies/ilektronikes-pliromes/ μετα https://www.jccsmart.com/e-bill/invoices/283/pay και μετα μου βγαζει λαθος, δεν γινεται να πληρωσω ηλεκτρονικα την υδρατοπρομηθεια Υψωνα. Αν μπορειτε παρακαλω πολυ να το φτιαξετε γιατι δεν εχουμε τροπο να παμε προσωπικα με αυτοκινητο να το πληρωσουμε.
Πηγαινω στον συνδεσσμο https://ipsonas.org/dimotikes-ypiresies/ μετα στον...

#1626
category image

Διαδρομές λεωφορείων

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Γεια σας. Καθημερινά βλέπουμε τα λεωφορεία του Δήμου να κυκλοφορούν άδεια μέσα στις γειτονιές του Δήμου και να είναι και πολύ επικίνδυνα για την ασφάλεια των παιδιών και ηλικιωμένων αφού όντας εντελώς αθόρυβα αποτελούν μεγάλο κίνδυνο για ευάλωτες ηλικίες, που διασταυρώνουν τους δρόμους του Δήμου. Περαιτέρω δεν υπάρχουν χρήσιμα δρομολόγια τα οποία θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν τους Δημότες όπως είναι η απευθείας σύνδεση κέντρου Ύψωνα με νοσοκομείο Λεμεσού και απευθείας σύνδεση με Mymall. Επιτέλους αξιοποιείστε τα λεωφορεία για το καλό...
Γεια σας. Καθημερινά βλέπουμε τα λεωφορεία του Δήμου να κυκλοφορούν άδεια μέσα στις γειτονιές του Δήμου και...

#1623
category image

Fire hazard. Please remove all these rubbish

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Behind Shell and car wash at Ilia Kanaourou street
Behind Shell and car wash at Ilia Kanaourou street

#1619
category image
Episinaptw me video giati den fenete na episinaf8ikan sto arxiko mou parapono
Episinaptw me video giati den fenete na episinaf8ikan sto arxiko mou parapono

#1621
category image

Διαρροή νερού σε πάρκο

Alikis Vougioukalkis 1, Λεμεσός 4190, Κύπρος
Υπάρχει διαρροή νερού σε πάρκο με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει όλο το πάρκο! Επίσης, το πάρκο χρειάζεται περιποίηση καθώς τα περιμετρικά λουλούδια έχουν καλύψει τον χώρο!
Υπάρχει διαρροή νερού σε πάρκο με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει όλο το πάρκο! Επίσης, το πάρκο χρειάζεται...

#1615
category image

KATHARISMA XORTON

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Sas parakalo opos katharistoun ta xira xorta se odo GALINOU KAI STIN ODO ASKLIPIOU ta xira xorta stin GALINOU ine sta pedromia k dipla sto potamo kai ine epikindina gia pirkagia sas parakalo opos to epilifthite amesa.
Sas parakalo opos katharistoun ta xira xorta se odo GALINOU KAI STIN ODO ASKLIPIOU ta xira xorta stin GALINOU ine sta pedromia k dipla sto potamo kai ine epikindina gia pirkagia sas parakalo opos to...

#1606
category image

Burning smell in Ypsonas area

MXQ4+72V, Ύψωνας 4184 Κύπρος
We have been experiencing the burning toxic smell for the past 1 year (we moved to Ypsonas). There seems to be a burning smell of plastic all over the area for thw whole of the nigjt hours (from 21:00 to 06:00). Can someone from Municipality assist? How do we solve this? Do we simply move out of Ypsonas to cleaner areas?
We have been experiencing the burning toxic smell for the past 1 year (we moved to Ypsonas). There seems to be a burning smell of plastic all over the area for thw whole of the nigjt hours (from...

#1597
category image

Είστε Ψεύτες

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Βάζετε σαν δικαιολογία της μυρωδιάς το βράδυ τες πρόσφατες πυρκαγιές κάτι το οποίο δεν υφίσταται,είστε Ψεύτες και σας προκαλώ το βράδυ να πάμε στις πυρκαγιές και στο ΒΑΤΥ να Δούμε την αλήθεια που συγκαλύπτεται,ΨΕΥΤΕΣ, η ατμόσφαιρα είναι μολυσμένη δεν αναπνέουμε οξυγόνο γιατί κεγετε όλο το βράδυ τα σκουπίδια στο ΒΑΤΥ
Βάζετε σαν δικαιολογία της μυρωδιάς το βράδυ τες πρόσφατες πυρκαγιές κάτι το οποίο δεν υφίσταται,είστε...

#1598
category image

Εγκληματική αμέλεια

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Απλά θέλω να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου για τα χημικά που καίτε κάθε νύχτα και βρωμάει όλος ο Υψωνας....και αναγκάζεται τον κόσμο να αναπνέει όλα αυτά τα βρωμερά!!! Αν πάθουμε κάτι από όλες αυτές τις αναθυμιάσεις θα αναλάβετε κάποια ευθύνη..... Εγκληματίες!!!!!
Απλά θέλω να εκφράσω την δυσαρέσκεια μου για τα χημικά που καίτε κάθε νύχτα και βρωμάει όλος ο Υψωνας....και...

#1594
category image

Θέλουμε οξυγόνο

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Έχει 1 μήνα που μας στερείτε τον καθαρό αέρα κάθε βράδυ αφού η ατμόσφαιρα όπως και πριν 3 χρόνια είναι μολυσμένη όλο το βράδυ από το σκουπιδότοπο ΒΑΤΥ από τις αναθυμιάσεις , όλοι οι αρμόδιοι είστε συνένοχοι , ντροπή σας , το παιδί μου υποφέρει κάνει μάσκες και εσείς κάνετε μεσάνυχτα , εγκληματίες
Έχει 1 μήνα που μας στερείτε τον καθαρό αέρα κάθε βράδυ αφού η ατμόσφαιρα όπως και πριν 3 χρόνια είναι...

#1592
category image

Άσχημη Μυρωδιά Βατη

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Επιτέλους κάποιος αρμόδιος να μιλήσει για αυτό το θέμα...!! Για πόσο καιρό ακόμα θα κλείνουμε τα παράθυρα μας και δεν θα μπορούμε να πάρουμε ανάσα?? Πρέπει πάντα να φτάνουμε στα άκρα?
Επιτέλους κάποιος αρμόδιος να μιλήσει για αυτό το θέμα...!! Για πόσο καιρό ακόμα θα κλείνουμε τα παράθυρα μας...

#1581
category image

ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Τις τελευταιες 2 εβδομάδες οσμή καμένων σκουπιδιών ή ελαστικών ή άλλων αντικειμένων καλύπτει όλη την περιοχή Αγιου Σιλά από τα μεσάνυχτα ώς τις πρώτες πρωινές ώρες. Εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι ο αέρας είναι μολυσμένος με τοξικές διοξίνες από την καύση των αντικειμένων θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία των δημοτών. Παρακαλώ να προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες για την αεξάλειψη του φαινομένου αλλά και σε μια επίσημη ανακοίνωση για την προέλευση του. Ευχαριστώ
Τις τελευταιες 2 εβδομάδες οσμή καμένων σκουπιδιών ή ελαστικών ή άλλων αντικειμένων καλύπτει όλη την...

Εδώ και πολλούς μήνες καλούμε τον Δήμο και το τμήμα παραπόνων για την κατάσταση ακαθαρσίες και τις παρανομίες που επικρατούν στην Οδό Εγνατιας στον Υψωνα . Παρατημένα αυτοκίνητα , αυτοκίνητα για ανταλλακτικά γερανοί πλατφόρμες. παράνομα πλυντήρια αυτοκινήτων σε χώρους πρασίνου . Παράνομα Εμπορευματοκιβώτια για αποθήκευση εταιρέιας catering που προκαλούν εστίες μόλυνσης τρωκτικών και ερπετών . Καθημερινά περνούν μέλη καθαριότητας και του Διοικητικού συμβουλίου χωρίς να αναλαμβάνει καμία ευθύνη για όλες τις ατασθαλίες που υπάρχουν . Να...
Εδώ και πολλούς μήνες καλούμε τον Δήμο και το τμήμα παραπόνων για την κατάσταση ακαθαρσίες και τις...

Το τελευταίο καιρό έχει γίνει αρκετά ενοχλητικό το φαινόμενο αυτό. Παρακαλώ τους αρμόδιους όπως επιληφθούν της κατάστασης.
Το τελευταίο καιρό έχει γίνει αρκετά ενοχλητικό το φαινόμενο αυτό. Παρακαλώ τους αρμόδιους όπως επιληφθούν...

#1588
category image

Ρύπανση από σκόνη

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Στην οδό Εκάβης στην Υψούπολη πραγματοποιούνται εκσκαφές από μεγάλα μηχανήματα. Λόγω του δυνατού αέρα, οι κατοικίες της περιοχής έχουν γεμίσει με σκόνη και σε αρκετά σπίτια έχει εισχωρήσει και στο εσωτερικό με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία των ενοίκων. Προσωπικά αντιμετωπίζω πρόβλημα με την αναπνοή μου και δεν είμαι υποχρεωμένος να ανέχομαι την επιθυμία ορισμένων που επέλεξαν την χειρότερη εποχή για να κάνουν τις εκσκαφές τους. Ο Δήμος από την πλευρά του οφείλει να απαγορεύσει χωματουργικές εργασίες σε συγκεκριμένες εποχές του χρόνου, όταν...
Στην οδό Εκάβης στην Υψούπολη πραγματοποιούνται εκσκαφές από μεγάλα μηχανήματα. Λόγω του δυνατού αέρα, οι...

#1584
category image

Μυρωδία καμμένου Ύψωνας

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Τον τελευταίο καιρό μυρίζει καμμένο τα βράδια σκουπίδια ή κάτι άλλο. Πρέπει να βρεθούν τα άτομα και να τιμωρηθούν.
Τον τελευταίο καιρό μυρίζει καμμένο τα βράδια σκουπίδια ή κάτι άλλο. Πρέπει να βρεθούν τα άτομα και να...

#1583
category image

Αποπνικτική ατμόσφαιρα / καύσεις

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Αποπνικτική ατμόσφαιρα, ξημερώματα Σαββάτου στον Υψωνα. (Δεν μοιαζει να είναι η μυρωδια απο την προσφατη πυρκαγια, αφού είχε εξασθενήσει τις τελευταίες μέρες. ) Το γνωστό ζήτημα με τις παράνομες καύσεις, μάλλον συνεχίζεται. Παρόλο που ο Δημος έχει προβεί κατά καιρούς σε παραστάσεις και ενέργειες, φαινεται πώς αυτο που έγινε δεν ηταν αρκετό. Είναι αδιανόητο εάν μιλάμε για παράνομη δραστηριότητα να μην έχει δοθεί λύση, ακόμα. Επιβάλλεται να ασκηθούν επίμονες και έντονες πιέσεις προς τις αρμόδιες υπηρεσίες και να ληφθούν δραστικά μέτρα για...
Αποπνικτική ατμόσφαιρα, ξημερώματα Σαββάτου στον Υψωνα. (Δεν μοιαζει να είναι η μυρωδια απο την προσφατη...

#1579
category image

Μυρίζει καπνός κάθε πρωί

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Φαίνεται δεν ενδιαφέρει κανέναν που υπάρχουν άνθρωποι/παιδιά/βρέφη που έχουν θέματα υγείας και τους αναγκάζεται να αναπνέουν όλο το βράδυ όλα αυτά τα χημικά!!! Είστε ένοχοι και συνένοχοι γιατί αυτό είναι έγκλημα!!!!!! Η αδιαφορία σας όμως μας εκπλήσσει περισσότερο και διερωτωμαι εσάς δεν σας ενοχλεί?
Φαίνεται δεν ενδιαφέρει κανέναν που υπάρχουν άνθρωποι/παιδιά/βρέφη που έχουν θέματα υγείας και τους...

#1590
category image

Burning smell EVERY morning

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Every morning between 3-6am there's a smell of burning garbage and plastic in the air. It looks like it is coming from Agios Sylas area. Kids cannot breath this air and parents with asthma must stay indoor with windows shut in summer. TAKE URGENT ACTION IMMEDIATLY!!!
Every morning between 3-6am there's a smell of burning garbage and plastic in the air. It looks like it is coming from Agios Sylas area. Kids cannot breath this air and parents with asthma must...

#1578
category image

Very Dirty

Αγίας Μαρίνας 10, Ύψωνας 4194, Κύπρος
needs cleaning and cutting grass
needs cleaning and cutting grass

#1577
category image

Άσχημη Μυρωδιά Βατη

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Κάθε πρωί γύρω στις 4:00 5:00 μύριζε απεσια όλος ο υψωνας , δεν μπορούμε να ανοίξουμε παράθυρά (δεν θέλω καν να σκεφτώ τι χημικά αναπνέουμε εδώ και χρόνια)
Κάθε πρωί γύρω στις 4:00 5:00 μύριζε απεσια όλος ο υψωνας , δεν μπορούμε να ανοίξουμε παράθυρά (δεν θέλω καν να...

#1576
category image

ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΚΟ

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Σας πηραμε τοσα τηλεφωνα για να ερθετε να καθαρισετε το παρκο της γειτονιας μας . Ηρθατε και εκαμετε το υποτιθετε κ αφησατε ολα τα ξεροχορτα 10 ποντους. Παρακαλω οπως ερθετε να μας το καθαρισετε οπως πρεπει για να μπορουν να παιζουν και τα μωρα οπως γινεται συνηθως στα παρκα. Κοντευουν εκλογες. Ευχαριστω.
Σας πηραμε τοσα τηλεφωνα για να ερθετε να καθαρισετε το παρκο της γειτονιας μας . Ηρθατε και εκαμετε το...