#538
category image

Χαλασμένο οδόστρωμα

MWRX+JG Ύψωνας, Κύπρος
Στην Παρθενωνος το οδοστρωμα ειναι χαλια..ενας απο τους πιο κυριους δρομους του Δημου με λακουβες και επικινδυνα. Ισως να ειναι καιρος να φτιαχτει και δεν εννοω να κλεισουμε τρυπες γιατι σε λιγο διαστημα παλι στην ιδια αθλια κατασταση θα ειναι ο δρομος
Στην Παρθενωνος το οδοστρωμα ειναι χαλια..ενας απο τους πιο κυριους δρομους του Δημου με λακουβες και...

#536
category image

Διάβαση πεζων

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Στο φώτα τροχεας κοντά στην εκλησια του Αγίου Γεωργίου δεν λειτουργεί η διάβαση πεζών δηλ. Παρά το ότι πατιεαι το κουμπί για να ανάψει ο Γρηγόρης η σημανση παραμένει στον Σταμάτη. Ευχαριστω
Στο φώτα τροχεας κοντά στην εκλησια του Αγίου Γεωργίου δεν λειτουργεί η διάβαση πεζών δηλ. Παρά το ότι...

#943
category image

ΣΤΑΣΙΝΟΥ 9

ΣΤΑΣΙΝΟΥ 9
ΣΤΗΝ ΣΤΑΣΙΝΟΥ 9 ΕΧΕΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ.
ΣΤΗΝ ΣΤΑΣΙΝΟΥ 9 ΕΧΕΙ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ.

#942
category image

Μιχαλακη Καραολη 32

ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΚΑΡΑΟΛΗ 32
Ο ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΔΙΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΧΡΗΣΤΑ ,ΕΠΙΣΗΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.
Ο ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΔΙΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΑΧΡΗΣΤΑ ,ΕΠΙΣΗΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.

Ειλικρινα δεν ξερω πως δεν επαθατε αυχενικο μεστο δρομο ή πως δεν εσπασαν τα αυτοκινητα σας αλλα οι συγκεκριμενοι δυο δρομοι εχουν πιο πολλες τρυπες και απο πορνοσελιδα. Φωτογραφιες δεν θα επισυναψω, μια δοκιμη θα σας πεισει. Στην χειροτερη θα τα δημοσιευσω σε ολο το διαδικτυο αν και παλι χεστηκατε . Βλακες.
Ειλικρινα δεν ξερω πως δεν επαθατε αυχενικο μεστο δρομο ή πως δεν εσπασαν τα αυτοκινητα σας αλλα οι...

#693
category image

Αγιας Αικατερινης , 4183

MXV5+VV5, Ύψωνας, Κύπρος
Στο τέλος της Αγίας Αικατερίνης , προς την πλευρά του αυτοκινιτόδρομου , Υπάρχει ακαθάριστο χωράφι εδώ και 3 χρόνια , και παρόλο που αναφέρθηκε πάμπολλες φορές , ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ , ΤΙΠΟΤΑ. Εχει καταντήσει σκουπιδότοπος , σημείο για τρωκτικά κλπ. Είναι απαράδεχτο! Κόσμος περνά και περπατά απο εκει , με μικρά μωρά! #603 και το προηγούμενο παράπονο πριν απο 4 ΜΗΝΕΣ. ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!!
Στο τέλος της Αγίας Αικατερίνης , προς την πλευρά του αυτοκινιτόδρομου , Υπάρχει ακαθάριστο χωράφι εδώ και 3...

Εγκαταλελειμμένες σακούλες σκουπιδιών. Ο δήμος έχει ενημερωθεί πριν από ένα μήνα αλλά δεν έχει γίνει ακόμη καμία ενέργεια
Εγκαταλελειμμένες σακούλες σκουπιδιών. Ο δήμος έχει ενημερωθεί πριν από ένα μήνα αλλά δεν έχει γίνει ακόμη...

Υπάρχουν θέματα που χρειάζονται επιδιόρθωση στο παιδότοπο του πάρκου ελαίων. Τα σημεία είναι επικίνδυνα για την ασφάλεια των παιδιών. Αντώνης Χριστάκη Πολιτικός μηχανικός
Υπάρχουν θέματα που χρειάζονται επιδιόρθωση στο παιδότοπο του πάρκου ελαίων. Τα σημεία είναι επικίνδυνα για...

#885
category image

Σκύλος οχληρία όλη νύχτα βρομιά εγκατάληψη

Κυρηνειας 60, Ύψωνας 4187, Κύπρος
Ένας σκύλος καφέ μεγάλος συχνά δεμένος στην αυλή γαβγίζει όλη νύχτα βρομιά και δυσωδία. Είναι όλη μέρα μόνος του κλαίει.
Ένας σκύλος καφέ μεγάλος συχνά δεμένος στην αυλή γαβγίζει όλη νύχτα βρομιά και δυσωδία. Είναι όλη μέρα μόνος...

#913
category image

Trash at the Entry and Exit to/from Ypsonas

MXV9+MRH Κόμβος 30Α (Ύψωνας, Αγ. Συλάς), Ύψωνας, Κύπρος
Hi, At the entry from the highway to Ypsonas on the curb next to the Saint Savva Church there is a lot of plastic bottles, trash packets and other items. It is not cleaned for months! Same, just on opposite side to the entry where the exit to the highway from Ypsonas is, there is unbelievable amount of plastic and garbage on both sides on the road, below trees, on the trees, simply everywhere! I will try to post pictures but it is simply impossible to NOT see this! Please clean ? Thanks
Hi, At the entry from the highway to Ypsonas on the curb next to the Saint Savva Church there is a lot of plastic bottles, trash packets and other items. It is not cleaned for months! Same,...

#857
category image

ΟΔΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ

MXR2+M5 Ύψωνας, Κύπρος
Στην οδο Παρθενώνος, εδω και μήνες το φως μπροστά στο 17Α δεν ανάβει. Επίσης στο ίδιο σημείο οταν βρέχει δημιουργείται συσσώρευση νερού ακριβώς εκέι στο κύρτωμα μπροστά απο το 17Α, με αποτέλεσμα το νερό να εκτιναζεται στα σπίτια μας στον τοίχο και όποιον πεζό περπατά.
Στην οδο Παρθενώνος, εδω και μήνες το φως μπροστά στο 17Α δεν ανάβει. Επίσης στο ίδιο σημείο οταν βρέχει...

#821
category image

ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΣΟΛΟΜΟΥ 33

ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ ΣΟΛΟΜΟΥ 33
ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΔΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΛΑΔΕΜΑ.
ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΔΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΛΑΔΕΜΑ.

#774
category image

Στίβη από σκουπίδια

Μιχαήλ Καραολή
Εδώ και μήνες παρακαλάμε να καθαρίσετε τα σκουπίδια που υπάρχουν στο χωράφι επί της οδού Ναυπλίου και Μιχαήλ Καραολή. Είχατε διαβεβαιώσει ότι θα γινόταν πριν τρεις (3) εβδομάδες αλλά ακόμη τίποτα, η στίβη απλά αυξάνεται.
Εδώ και μήνες παρακαλάμε να καθαρίσετε τα σκουπίδια που υπάρχουν στο χωράφι επί της οδού Ναυπλίου και Μιχαήλ...

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα θα ήθελα να σας υπενθυμίσω(σας εχω ενημερώση προφορικώς) ότι εδω και δυο μηνες ο γειτονας κατασκευασε κλουβιά και έχει τοποθετήσει 4 σκύλους. Τα ερώτηματα που τιθενται και χρηζουν απάντησης ειναι τα εξης: 1. Δικαιουται να κατασκευασει κλουβια και να τοποθετησει σκυλους σε κατοικημενη περιοχη? 2. Θα ήθελα να μαθω τι λεει ακριβως ο νομος. 3. Ποσες αδειες σκυλων δικαιουται καθε σπιτι. 4. Πως προστατευονται οι γειτονες απο την οχληρια των σκυλων και απο τις ασχημες μυρωδιες που εκπεμπουν τα ζωα. Επίσης εχει...
Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα θα ήθελα να σας υπενθυμίσω(σας εχω ενημερώση προφορικώς) ότι εδω και δυο μηνες ο...

#517
category image

Διαδικασια για σχολικο συνοδο

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Παρακαλω οπως με ενημερωσετε ποια ειναι η διαδικασια που χρειαζεται ωστε ενα παιδι που θα φοιτησει στην α’ ταξη δημοτικου να εχει σχολικο συνοδο. Ευχαριστώ
Παρακαλω οπως με ενημερωσετε ποια ειναι η διαδικασια που χρειαζεται ωστε ενα παιδι που θα φοιτησει στην α’...

#887
category image

Χώρος με σκουπίδια και χόρτα

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Υπάρχει χώρος πρασίνου που πρέπει να γίνει για να φύγουν τα λερόμενα και τα σκουπίδια!! πότε θα γίνει??η κατάσταση είναι έτσι από το 2021 σε καινούργια γειτονιά???κυκλοφορούν φίδια τι θα γίνει?????
Υπάρχει χώρος πρασίνου που πρέπει να γίνει για να φύγουν τα λερόμενα και τα σκουπίδια!! πότε θα γίνει??η...

#752
category image

Garbage next to the Ipsonas Cemetery

Φωτη Πιττα, Ύψωνας, Κύπρος
Hi, There's still lots of garbage, even after previous cleaning! The ticket was closed but when walking today next to the cemetery it is still full of plastics and broken electrical devices! Please clean it properly! Thanks a lot Peter
Hi, There's still lots of garbage, even after previous cleaning! The ticket was closed but when walking today next to the cemetery it is still full of plastics and broken electrical...

#802
category image

Χαλασμενος δρομος

QX92+JR Παραμύθα, Κύπρος
Στο στριψιμο εξω απο το παρκο ελαιων υπαρχει λουκκος στον δρομο. Παρακαλω οπως τις ενεργειες σας να διορθωθει συντομα γιατι θα σπασουμε κανενα λαστιχο. Ευχαριστω !
Στο στριψιμο εξω απο το παρκο ελαιων υπαρχει λουκκος στον δρομο. Παρακαλω οπως τις ενεργειες σας να...

#717
category image

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΧΩΡΟΥ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

MXW8+MFM, Μ. Μερκουρη, Ύψωνας, Κύπρος
ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΩΝΕΙ Η ΑΞΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΦΥΡΑ) ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΡΤΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΑΙ ΒΡΕΘΗΚΕ ΦΙΔΙ.
ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΤΕΛΙΩΝΕΙ Η ΑΞΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ...

#703
category image

Πεζοδρομιο και οικοπεδο θελουν καθαρισμα

MXV7+6WC, Αγιου Συλα, Ύψωνας, Κύπρος
Το πεζοδρομιο πισω απο το ταχυδρομιο και το οικοπεδο διλπα θελουν καθαρισμα. Παίζουν και μικρά παιδιά εκει και δεν ειναι σωστό να υπαρχουν ολα αυτα πανω στο πεζοδρομιο και διπλα απο τον πεζοδρομο
Το πεζοδρομιο πισω απο το ταχυδρομιο και το οικοπεδο διλπα θελουν καθαρισμα. Παίζουν και μικρά παιδιά εκει...

Hi, The whole Pentelis street road is completely broken and full of holes! Regards, Peter
Hi, The whole Pentelis street road is completely broken and full of holes! Regards, Peter

#722
category image

Εισήγηση για οδική σήμανση.

Αγγελου Σικελιανου, Ύψωνας , Κύπρος
Μια εισήγηση θα ήθελα να κάνω για οδική σήμανση της στροφής με φώσφορα τόξα στην οδό Άγγελου Σικελιανού καθώς κατευθυνόμαστε ανατολικά. Λόγω του ότι το βράδι δεν υπάρχει καθόλου φωτισμός και ούτε γραμμές στο οδόστρωμα η στροφή εκεί είναι πολύ επικίνδυνη ιδιαίτερα αν κάποιος περνά πρώτη φορά από το σημείο. Στο παρελθόν όχημα πήγε ευθεία καταλήγοντας στο χωράφι που είναι σε αρκετά χαμηλότερο επίπεδο με αποτέλεσμα την ανατροπή του οχήματος και τον τραυματισμό ατόμων. Το ίδιο ισχύει και στην αντίθετη πλευρά κατευθυνόμενοι δυτικά στην ίδια...
Μια εισήγηση θα ήθελα να κάνω για οδική σήμανση της στροφής με φώσφορα τόξα στην οδό Άγγελου Σικελιανού ...

#731
category image

ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

Γεώργιου Καραισκάκη 9Α, Ύψωνας, Κύπρος
Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΕΚΜ299 ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΑΣ.
Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΙΝΑΚΙΔΩΝ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΕΚΜ299 ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ...

Please clean! So much rubbish and plastic next to the Cemetery!
Please clean! So much rubbish and plastic next to the Cemetery!

#688
category image

δύο αδέσποτα σκυλιά

αγιου ιλαριωνος
Στο Αγιου Ιλαριωνος 68-70-72 και ακτο απο την γέφυρα. κανουν φασαρια.. επικίνδυνα τα σκυλιά γαβγίζουν όλη τη νύχτα. τρομάζουν τα παιδιά και τα αλλα ζωα
Στο Αγιου Ιλαριωνος 68-70-72 και ακτο απο την γέφυρα. κανουν φασαρια.. επικίνδυνα τα σκυλιά γαβγίζουν όλη τη...

Every morning many people go for a walk along this street and it is full of garbage. Please either organise a cleaning event so anyone willing can participate and help or clean using municipality forces. It is absolutely dirty and lots of plastic lying along the road, in bushes together with construction materials, papers etc. Please take action!!!
Every morning many people go for a walk along this street and it is full of garbage. Please either organise a cleaning event so anyone willing can participate and help or clean using municipality...

#684
category image

Drone

Τριων Ιεραρχων 12, Ύψωνας, Κύπρος
Επανειλημμένα κάποιος χρησιμοποιεί drone στις οδούς Ελευθερίας, Ναυπλίου, Καραολή και Τριών Ιεραρχών. Το drone πετάει αρκετά χαμηλά (απόσταση μικρότερη των 30m από ανθρώπους και 150m από κατοικημένες περιοχές – βάσει νομοθεσίας) και «βλέπει» στα σπίτια και τις αυλές μας. Παρακαλώ όπως επιληφθείτε το θέμα.
Επανειλημμένα κάποιος χρησιμοποιεί drone στις οδούς Ελευθερίας, Ναυπλίου, Καραολή και Τριών Ιεραρχών. Το drone...

#673
category image

οχληρια από νεολαία κάθε σχεδόν βράδυ

Δημαρχείο Υψωνα, Archiepiskopou Makariou III, Ύψωνας, Cyprus
το δημαρχείο έχει γίνει τόπος συγκέντρωσης κάθε βράδυ νεαρών που όμως δεν κατανοούν τα βασικά. φωνές κόρνες, βεγγαλικά, τσακρες και χθες μουσική στη διαπασών με αποτέλεσμα να μένουμε άυπνοι μέχρι να φύγουν κάθε βράδυ. Η αστυνομία και ο αστυνομικός της γειτονιάς που είχε προκηρυχθεί γιατί δεν κάνουν ΠΟΤΕ τίποτα παράλληλα με εσάς που γνωρίζετε ;
το δημαρχείο έχει γίνει τόπος συγκέντρωσης κάθε βράδυ νεαρών που όμως δεν κατανοούν τα βασικά. φωνές ...

#671
category image

ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΡΟΧΑΙΑΣ.

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΜΠΟΓΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΟΝΤΑΙ?ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ.ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
ΟΙ ΜΙΣΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΝΔΑΛΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΜΠΟΓΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ...

#672
category image

Κόκορες

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Επιτέλους κάνετε κάτι με τις μάντρες...επεθαναμε με τις μυρωδιές και τους κόκορες να κράζουν από το τις 5:00 το πρωί. Μα για όνομα του Θεού γιατί συμβαίνει αυτό συνέχεια...??
Επιτέλους κάνετε κάτι με τις μάντρες...επεθαναμε με τις μυρωδιές και τους κόκορες να κράζουν από το τις 5:00 το...