#1343
category image

Σκουπίδια !!!!!!!

https://maps.app.goo.gl/kM4AsWt6YHaqDMPo9?g_st=i
Παρακαλώ να απομακρύνεται τα αντικείμενα που εδώ και 3-4 μήνες τουλάχιστον «απολαμβάνω την θέα» Οδός Κωνσταντίνου Καβάφη , Ύψωνας https://maps.app.goo.gl/kM4AsWt6YHaqDMPo9?g_st=i
Παρακαλώ να απομακρύνεται τα αντικείμενα που εδώ και 3-4 μήνες τουλάχιστον «απολαμβάνω την θέα» Οδός...

#1342
category image

Σκουπίδια !!!!

https://maps.app.goo.gl/We4tNN2YpyY7UDYM6?g_st=i
Παρακαλώ μαζέψετε τα σκουπίδια !!!! Τόσες φορές έχουμε ζητήσει. Και καμία παρατηρήσει στον ιδιοκτήτη του σπιτιού που το κάνει τακτικά ( γωνία Νικηφόρου Φωκα και Κωνσταντίνου Καβαφη!!!!! Πραγματικά η κουλτούρα των ανθρώπων είναι στο μηδέν ) Τα σκουπίδια τοποθετούν μπροστά από το πάρκο ( Νικηφόρου Φωκα ) Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ
Παρακαλώ μαζέψετε τα σκουπίδια !!!! Τόσες φορές έχουμε ζητήσει. Και καμία παρατηρήσει στον ιδιοκτήτη του...

#1455
category image

Πρόβλημα στο οδικό δίκτυο - 3η Ενημέρωση

https://www.google.com/maps/dir/34.7079496,32.9550342/Dyrrachiou,+Ypsonas,+Cyprus/34.6914757,32.9670624/@34.6913343,32.9668786,104m/data=!3m1!1e3!4m11!4m10!1m1!4e1!1m5!1m1!1s0x14e7319faa7fd859:0xd0fb5e6fe65a9007!2m2!1d32.9686416!2d34.6918429!1m0!3e0?entry=ttu
Έχουμε καθημερινό πρόβλημα στον συγκεκριμένο δρόμο. Πρέπει να διορθωθεί ο δρόμος!!! Οδός Ευρώτα, πάροδος Πεντέλης.
Έχουμε καθημερινό πρόβλημα στον συγκεκριμένο δρόμο. Πρέπει να διορθωθεί ο δρόμος!!! Οδός Ευρώτα, πάροδος...

#1454
category image

Ακαθάριστος δρόμος

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Εδώ και μήνες έχουμε χώμα στον δρόμο. Πέρασε σχεδόν ένας μήνας που ζητήθηκε να καθαρίσουν. Ακόμα περιμένουμε Οδός Νικηφόρου Φωκά #1436
Εδώ και μήνες έχουμε χώμα στον δρόμο. Πέρασε σχεδόν ένας μήνας που ζητήθηκε να καθαρίσουν. Ακόμα...

Δυστυχώς αρκετοί από την γειτονιά ακόμα βγάζουν τα αχάριστα αντικείμενα του έξω και τα αφήνουν όπου τους κατέβει. Παρακαλώ τον δήμο να τα καθαρίσουν Ευχαριστώ εκ των προτέρων Οδός Νικηφόρου Φωκα
Δυστυχώς αρκετοί από την γειτονιά ακόμα βγάζουν τα αχάριστα αντικείμενα του έξω και τα αφήνουν όπου τους...

#1451
category image
Ο δρόμος είναι διπλής κατεύθυνσης αλλά υπάρχει δρόμος μόνο για μονή κατεύθυνση. Θα έχουμε ατύζημα. Πάροδος Πεντέλης.
Ο δρόμος είναι διπλής κατεύθυνσης αλλά υπάρχει δρόμος μόνο για μονή κατεύθυνση. Θα έχουμε ατύζημα. Πάροδος...

Για πολλοστή φορά αναφέρουμε ότι πάροδος της οδού Πεντέλης και συγκεκριμένα η Ευρώτα, δυσκολεύει την καθημερινή μας διέλευση σε συγκεριμένο σημείο του δικτύου. Είναι γνωστό εδώ και χρόνια το πρόβλημα αλλά προφανώς δεν σας ενδιαφέρει.
Για πολλοστή φορά αναφέρουμε ότι πάροδος της οδού Πεντέλης και συγκεκριμένα η Ευρώτα, δυσκολεύει την...

Θα ήθελα να σας εισηγηθω οπως η πληρωμη για το ΣΚΕ Υψωνα - παιδικη λέσχη να μπορει να γινεται με καρτα μεσω POS ή μέσω μεταφορας σε τραπεζικο λογαριασμο. Λόγω της μειωσης υποκαταστηματων Τραπεζων είναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις υποκαταστημα, χρειαζεται πολλης χρόνος να εντοπιστεί τετοιο λόγω και της τροχαιας κινησης που αυξηθηκε δραματικα τον τελευταιο χρονο για πληρωμη με μετρητα. Επιπλεον η χρηση καρτας ειναι γρηγορη, ασφαλεστερη, μειωση λαθων, συντελη επισης στην υγιεινη λογω ανεπαφων πληρωμων. Παρακαλω οπως υιοθετησετε αμεσα την...
Θα ήθελα να σας εισηγηθω οπως η πληρωμη για το ΣΚΕ Υψωνα - παιδικη λέσχη να μπορει να γινεται με καρτα μεσω POS ή...

#1264
category image

Αγιας Αικατερινις , 4183

MXV5+VV5, Ύψωνας, Κύπρος
Στο τέλος της Αγίας Αικατερίνης , προς την πλευρά του αυτοκινιτόδρομου , Υπάρχει ακαθάριστο χωράφι εδώ και ΤΡΙΑ χρόνια , και παρόλο που αναφέρθηκε πάμπολλες φορές (#603) , ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ , ΤΙΠΟΤΑ. Εχει καταντήσει σκουπιδότοπος , σημείο για τρωκτικά κλπ. Είναι απαράδεχτο! Κόσμος περνά και περπατά απο εκει , με μικρά μωρά! Μας είπατε οτι ειδοπιοισατε τισ υγειονομικες Υπηρεσιες...... Δηλαδη εκαταντησετε το ποδοσφαιρο? Πασαρε ποτζι ...πασαρε ποδα ... και εσυ Δημοτη περιμενε! ΕΛΕΟΣ !!!! ΤΕΛΙΚΑ????? ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΙ? ΤΙΠΟΤΑ ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ! #1200 #603..........
Στο τέλος της Αγίας Αικατερίνης , προς την πλευρά του αυτοκινιτόδρομου , Υπάρχει ακαθάριστο χωράφι εδώ και...

#1267
category image

ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ 21

ΑΓΙΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΟΥ 21
ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ
ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ

#1175
category image

ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

BASKETBALL FIELD , YPSONAS
Έχει καταντήσει ανυπόφορη η κατάσταση με το γήπεδο του μπάσκετ στο Πάρκο Τρικούπη. Έρχονται εδώ και μια εβδομάδα μετά τα μεσάνυκτα για να παίξουν μπάσκετ. ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΑΣ.
Έχει καταντήσει ανυπόφορη η κατάσταση με το γήπεδο του μπάσκετ στο Πάρκο Τρικούπη. Έρχονται εδώ και μια...

#1109
category image

KATHARISMA

PX25+298, Charalambou Mouskou, Ύψωνας, Κύπρος
Exi edo kai kati mine pou kladepsan ta dentra sto proskopiko stin odo Asklipiou ta petaxan sto apenanti oikopedo kai akoma ine eki. Sas parakalo opos ta katharisete giati to idio provlima exoume kathe xrono.
Exi edo kai kati mine pou kladepsan ta dentra sto proskopiko stin odo Asklipiou ta petaxan sto apenanti oikopedo kai akoma ine eki. Sas parakalo opos ta katharisete giati to idio provlima exoume...

#1435
category image

Πάρκο με πολλά άχρηστα

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Το πάρκο έχει πολλά άχρηστα αντικείμενα και κάποιοι κάτοικοι το χρησιμοποιούν σαν αποθήκη του. Παρακαλώ να λάβετε τα μέτρα Οδός : Νικηφόρου Φωκα
Το πάρκο έχει πολλά άχρηστα αντικείμενα και κάποιοι κάτοικοι το χρησιμοποιούν σαν αποθήκη του. Παρακαλώ να...

#1391
category image
Καλησπέρα. Τον τελευταίο 1.5 χρόνο, υπάρχει έντονη δυσωδία στην περιοχή Ύψωνα/Άγιου Συλά, με ιδιαίτερα τοξική μυρωδιά. Παλαιότερα ήταν μόνο νύκτες με δυτικό/βόρειο άνεμο, τωρά είναι καθε βράδυ, ακόμη και πρωινές/μεημβρινές ώρες (24/7). Κάπου πρέπει να καίγονται λάστιχα, σκουπίδια, δεν είναι δυνατό να συμβαίνει αυτό κάθε νύχτα σχεδόν. Μήπως σχετίζετε με το εργοστάσιο πυρόλησης το οποίο είχε επισημάνει και ο Δήμαρχος? (Άρθρο επισυνάπτεται). Παρόλο που έχω στείλει αρκετές φορές το ίδιο παράπονο, πάντα καταλήγετε ότι είναι απο την περιοχή Βατί...
Καλησπέρα. Τον τελευταίο 1.5 χρόνο, υπάρχει έντονη δυσωδία στην περιοχή Ύψωνα/Άγιου Συλά, με ιδιαίτερα...

Καλησπέρα. Με αφορμή και το παράπονο 1413 που έκανεν συμπολίτης και άλλα παλιά παράπονα που έγιναν εδώ στην ιστοσελίδα για την έντονη μυρωδιά καμένου ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ, γιατί δεν λαμβάνονται πράξεις από τον Δήμο Υψωνα? Δεν το μυρίζεται ο Δήμαρχος εκεί που διαμένει και δεν γίνεται κάτι? Ούτε να κάτσουμε έξω από το σπίτι μας δεν μπορούμε. Τι κρούζουν??? Μιλάτε επιτέλους με υγειονομικές, αν κάνουν μετρήσεις στην περιοχη σίγουρα θα δουν πόσο τοξική είναι η ποιότητα αέρα. Κάμετε κατι!!!
Καλησπέρα. Με αφορμή και το παράπονο 1413 που έκανεν συμπολίτης και άλλα παλιά παράπονα που έγιναν εδώ στην...

Γειά σας, υπάρχει κάποια ενημέρωση?
Γειά σας, υπάρχει κάποια ενημέρωση?

Γειά σας. Ακόμη καμία ενημέρωση στο προηγούμενο παράπονο που δημοσίευσα με τον τίτλο "Συμμορίες με μοτοσικλέτες στον Αγιο Συλά". Υπάρχει κάποια ενημέρωση? Ευχαριστώ
Γειά σας. Ακόμη καμία ενημέρωση στο προηγούμενο παράπονο που δημοσίευσα με τον τίτλο "Συμμορίες με...

#1409
category image

Garbage Agiou Ilarionos

Agiou Ilarionos Ypsonas
Hi, There is a lot of plastic and other garbage in the bushes on both sides of the Agiou Ilarionos road. Everyday LOTS of elderly and young people walk along this road in mornings and evenings. There are absolutely NO garbage bins along the road which is part of the problem that garbage is collected on sides of the road. Please clean the road on both sides starting from the bridge and ending to the turn to Foti Pitta road and put garbage bins as you did on bus stations to help keep this walking lane clean. Thanks!
Hi, There is a lot of plastic and other garbage in the bushes on both sides of the Agiou Ilarionos road. Everyday LOTS of elderly and young people walk along this road in mornings and...

#1310
category image

Οχληρια απο αυτοκινητα

Αγιου Συλα 45, Ύψωνας, Κύπρος
Το χωραφι διπλα απο το ταχυδρομειο πρεπει να περιφρακτεί οπως ηταν πριν ξεκινησουν τις εργασίες για κτησιμο της διπλανης πολυκατοικίας γιατί έγινε παρκινγκ και η οχληρια που προκαλειτε απο τα αυτοκινητα και φορτηγα ειναι παρα πολλη. Εκτός απο τον θορυβο που εχοθμε απο τον δρομο δεν μπορουμε να εχουμε και τα αυτοκινητα που παρκαρουν
Το χωραφι διπλα απο το ταχυδρομειο πρεπει να περιφρακτεί οπως ηταν πριν ξεκινησουν τις εργασίες για κτησιμο...

#1283
category image

ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ 21 /23

ΦΩΤΗ ΠΙΤΑ 21 /23
ΤΑ ΦΡΕΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΗ ΠΙΤΑ 21 ΚΑΙ 23 ΚΑΝΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΟΤΑΝ ΔΙΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΤΑ ΦΡΕΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΗ ΠΙΤΑ 21 ΚΑΙ 23 ΚΑΝΟΥ ΘΟΡΥΒΟ ΟΤΑΝ ΔΙΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.

#1282
category image

ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΑΤΣΗ 24

ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΑΤΣΗ 24 ΓΙΝΟΝΤΑΙ
ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΑΤΣΗ 24 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΜΕ ΕΥΤΕΛΗ ΥΛΙΚΑ.
ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΑΤΣΗ 24 ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙΣ ΜΕ ΕΥΤΕΛΗ ΥΛΙΚΑ.

#1295
category image
Συχνά στο συγκεκριμένο πάρκο οι γείτονες τοποθετούν σκουπίδια. Παρακαλώ να καθαριστεί από τον Δήμο και ας φροντίσουμε να το διατηρήσουμε καθαρό.
Συχνά στο συγκεκριμένο πάρκο οι γείτονες τοποθετούν σκουπίδια. Παρακαλώ να καθαριστεί από τον Δήμο και ας...

#1011
category image

epikindinos-paranomos xoros apothikefsis

Παπανικολή, Ύψωνας, Κύπρος
Stin odo papanikoli yparxei ena megalo oikopedo to opio einai perifragmeno kai mesa uparxoun baletta. Ta baletta ksepernoun ton arithmo ton 50,000 se stives. O anthropos pou exei tin apothiki DEN exei adeia leitourgias os apothikeftikos xoros,den exei adeia leitourgeias apo tin pirosvestiki kai den exei adeia apo ton dimo. Einai akros epikindino gia ton dimo kai prepei na elexthei.
Stin odo papanikoli yparxei ena megalo oikopedo to opio einai perifragmeno kai mesa uparxoun baletta. Ta baletta ksepernoun ton arithmo ton 50,000 se stives. O anthropos pou exei tin apothiki DEN...

#1327
category image

Ακατάλληλο πάρκο

Παρθενώνος 22, Ύψωνας, Κύπρος
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας αναφέρω ότι το πάρκο στην οδό Αλίκης Βουγιουκλάκη είναι ακατάλληλο για παιχνίδι. Η τραμπαλα εχει ξηλωθεί και έχει μείνει ενα μεταλλικό αντικείμενο με κάτι βιδες, η τσουλήθρα ε, ει σαπίσει και τα ξύλα μπορεί να εισχωρήσουν στα χέρια των παιδιών που το μόνο που ζητούν είναι να περάσουν όμορφα. Τέλος υπάρχει μια βρύση που εδώ και ένα χρόνο τρέχει συνέχεια νερό, έχει λιμνάσει, έχει πρασινίσει και είναι εστία εκκόλαψης κουνουπιών. Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες. Παρακαλώ κάντε κάτι. Σας ευχαριστώ πολύ.
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας αναφέρω ότι το πάρκο στην οδό Αλίκης Βουγιουκλάκη είναι ακατάλληλο για...

#1328
category image

ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Αναστάσεως 4, Ύψωνας 4194, Κύπρος
Στις 5:00 το πρωί (10/08/2023) 5 νεαροί με 2 μοτοσυκλέτες, έκαναν οχληρία στην οδό Αναστάσεως προκαλόντας μεγάλη αναστάτωση στους κατοίκους λόγω και της ώρας. Στη συνέχεια επιχείρησαν να βάλουν φωτιά στο πάρκο ανάβωντας ξύλινα παλέτα που μάζεψαν από την γύρο περιοχή. Λόγω της ελάχιστης πίεσης νερού που έχουμε στη γειτονιά μας (βλέπω και παρόμοιο παράπονο στην λίστα σας) δεν ήμασταν σε θέση να σβήσουμε την φωτιά με λάστιχο. Έτσι αναγκαστήκαμε με σύκλες νερό να επιχειρούμε με θετική κατάληξη ευτυχώς να σβήνουμε την φωτιά. 1) κάμετε κάτι επιτέλους με...
Στις 5:00 το πρωί (10/08/2023) 5 νεαροί με 2 μοτοσυκλέτες, έκαναν οχληρία στην οδό Αναστάσεως προκαλόντας μεγάλη...

#1330
category image

Χρειάζεται κλάδεμα

MXQ4+72V, Ύψωνας 4190, Κύπρος
Χρειάζεται κλάδεμα, τα κλαδιά γδέρνουν αυτοκίνητο πλέον . Οδός Νικηφόρου Φωκά Εκ των προτέρων ευχαριστώ
Χρειάζεται κλάδεμα, τα κλαδιά γδέρνουν αυτοκίνητο πλέον . Οδός Νικηφόρου Φωκά Εκ των προτέρων ευχαριστώ

#1299
category image

Agiou Ilarionos garbage everywhere

Άγγελου Σικελιανου 17, Ύψωνας, Κύπρος
Hi, There is a huge issue with amount of garbage and plastic on Agiou Ilarionos street. There are places where it is VERY dirty with lots of plastic, polystyrene and boxes lying around. Many people go for a walk there every morning - so it is critical to clean it up to make it pleasant and maybe put some garbage bins along the street. Cleaning is required at the point from the map + under the bridge + along the whole road on the side. Thanks a lot!
Hi, There is a huge issue with amount of garbage and plastic on Agiou Ilarionos street. There are places where it is VERY dirty with lots of plastic, polystyrene and boxes lying around. Many...

#1273
category image

Unmaintained Municipal Park

Irakleous 13, Ύψωνας 4186, Κύπρος
This is a followup request for #1196 - Maintenance of Unmaintained Municipal Park https://www.parapona.ipsonas.org.cy/el/issues/issue/1196 --------- Dear Sir/Madam, I am writing to request immediate action for the cleaning and maintenance of the municipal park in the Ypsonas area. The park is currently in a horrible state, with several trees dying due to neglect and sun damage, garbage scattered throughout, and thorny bushes growing uncontrollably. I kindly urge the Ypsonas Municipality to: - Restore and revive the trees in the park by implementing appropriate measures such as pruning, irrigation, and replanting. - Establish a regular maintenance schedule to ensure ongoing cleanliness and safety in the park. - Conduct a thorough clean-up to remove the garbage and waste from the park. - Trim and remove unwanted weeds and thorny bushes to ensure safety and accessibility for park visitors. Investing in the restoration and maintenance of this park will not only...
This is a followup request for #1196 - Maintenance of Unmaintained Municipal Park https://www.parapona.ipsonas.org.cy/el/issues/issue/1196 --------- Dear Sir/Madam, I am writing to request...

#1149
category image

ΟΔΟΣ ΛΟΦΟΥ

ΟΔΟΣ ΛΟΦΟΥ
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΛΙΤΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΜΟ ΔΕΝΤΡΟΥ ΞΕΡΟ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟ.
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΛΙΤΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΡΜΟ ΔΕΝΤΡΟΥ ΞΕΡΟ ΠΑΡΑΚΑΛΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΨΟΥΜΕ. ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ...

#1157
category image

Οχληρία στο πάρκο Τρικούπη

Σευχελλών, Limassol, Cyprus
Νεαροί παίζουν μπασκετ στις 23:30 στο γήπεδο στο πάρκο Τρικούπη έξω απο τα παράθυρα μας ενώ προσπαθούμε να κοιμηθούμε... όταν τους είπαμε οτι το πάρκο κλείνει στις 21:00 μας ειπαν οτι δεν το γράφει κάπου.
Νεαροί παίζουν μπασκετ στις 23:30 στο γήπεδο στο πάρκο Τρικούπη έξω απο τα παράθυρα μας ενώ προσπαθούμε να...