Added Confirmed Pending Replied Closed Archived

Παράνομη στάθμευση Ελλιπής επίβλεψη στην διάβαση πεζών στο Γ. Δημοτικό Σχολείο Ύψωνα / Παράνομη στάθμευση.

#380
Archived
Posted 2 years ago

Description:

Κατά την ώρα προσέλευσης και αναχώρησης των παιδιών του Γ’ Δημοτικού
Σχολείου Ύψωνα (στην ανατολική είσοδο) παρατηρείτε στάθμευση οχημάτων σε όλη την έκταση της διάβασης πεζών, στάθμευση πάνω στα πεζοδρόμια γύρω από την διάβαση πεζών (τις περισσότερες φορές όλο το αυτοκίνητο βρίσκεται στο πεζοδρόμιο), απουσία τροχονόμου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να αναγκάζονται να κατεβαίνουν στον δρόμο για να πάνε στο προορισμό τους, να διασταυρώνουν πίσω ή μπροστά από αυτοκίνητα και μάλιστα χωρίς επίβλεψη.
Πολλές φορές οι οδηγοί αντιλαμβάνονται την παρουσία παιδιών όταν το αυτοκίνητο τους είναι είδη στη διάβαση.
Μερικές εισηγήσεις (με κάθε επιφύλαξη για το αν είναι εφικτή η εφαρμογή τους):
1. Τοποθέτηση τροχονόμου
2. Αρχικά ενημέρωση, προειδοποίηση και καταγγελία σε όσους δεν
συμμορφώνονται με το νόμο
3. Τοποθέτηση εμποδίων μόνιμων και μη για παρεμπόδιση στάθμευσης πάνω στα πεζοδρόμια.

Ως δημότης ζητώ την άμεση επίλυση του προβλήματος. Αντιλαμβάνομαι
ότι θα υπάρξουν αντιδράσεις και δυσαρέσκεια αλλά πιστεύω ότι η ανάγκη για ασφάλεια των παιδιών μας είναι πάνω από την προσπάθεια μας να γίνουμε αρεστοί.

Location:

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος

Request Process

Added

Added

2 years ago

Created by: Αργυρού

Initial entry into the category Παράνομη στάθμευση

Archived

Archived

25 days ago

Created by: Γαβρίλης

Το αίτημα απαντήθηκε.