Added Confirmed Pending Replied Closed Archived

Οχληρία από σκύλους Επικίνδυνος σκύλος που κατασπαράζει γάτους

#104
Archived
Posted 4 years ago

Description:

Στην όδο Αργολίδος ,τέταρτο σπίτι δεξιά, υπάρχει ένας ιδιοκτήτης με δύο σκύλους.Ο ένας,δεν γνωρίζω τη ράτσα,είναι πολύ επικίνδυνος καθώς τον είδαμε να κατασπαράζει γάτο και τους γείτονες να βρίσκονται σε κατάσταση σοκ.Κάποια παιδιά έκλαιγαν και από μαρτυρίες μάθαμε ότι δεν είναι η πρώτη φορά.Ο σκύλος δεν φορούσε λουρί ούτε φίμωτρο παρόλο που έχει δαγκώσει και μικρό σκυλάκι ενώ έκανε βόλτα στην ίδια γειτονιά παλαιότερα.Δεν γνωρίζω τους νόμους προστασίας των ζώων αλλά το θεωρώ απάνθρωπο ένας σκύλος να σκοτώνει με τέτοιο τρόπο μπροστά στα μάτια παιδιών γάτους.Ο γάτος είναι ελεύθερο ζώο και δε γνωρίζει τους κινδύνους αλλά ο σκύλος πρέπει να προστατεύεται από τον ιδιοκτήτη. Σας παρακαλώ να το διευρευνήσετε αν ο σκύλος είναι δηλωμένος στον Δήμο σας, γνωρίζετε πόσο επικίνδυνος είναι;Τι περιμένουμε, να θρηνήσουμε κανένα μικρό παιδάκι που αμέριμνα μπορεί να περπατά στο πεζοδρόμιο μπροστά;Και άλλες φορές που περνούσαμε με τα παιδιά από τη γειτονιά γάβγιζε επίμονα και αποφεύγουμε τη βόλτα σε αυτή τη γειτονιά.Πώς μπορούν οι ιδιοκτήτες να βλέπουν τέτοιο θέαμα μπροστά στα μάτια τους και να μην κάνουν κάτι;

Αν δε γίνει κάτι σοβαρό σύντομα θα κοινοποιήσω το παράπονο μπρόστα στο δήμο σας επώνυμα και στις κτηνιατρικές υπηρεσίες ,στις φιλοζωικές οργανώσεις και θα πάρω και μαρτυρίες από τους κατοίκους της γειτονιάς.

Location:

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος

Request Process

Added

Added

4 years ago

Created by: Ανώνυμος Χρήστης

Initial entry into the category Οχληρία από σκύλους

Confirmed

Confirmed

4 years ago

Created by: Γαβρίλης

Tο αίτημα σας γνωστοποιήθηκε και διαβιβάστηκε στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου

Pending

Pending

4 years ago

Created by: Γαβρίλης

Εχει επισκεφθεί την οικία στην οδό Αργολίδος αρμόδιος λειτουργός της υγειονομικής υπηρεσίας του Δήμου και οι καταγγελιες σας διευρευνόνται. Σύντομα θα σας ενημερώσουμε αναλυτικά για της ενέργείες μας.

Replied

Replied

4 years ago

Created by: Γαβρίλης

Αναφέρομαι στο παράπονο σας σχετικά με τους σκύλους στην οδό Αργολίδος και θέλω να σας πληροφορήσω τα ακόλουθα . Μετά από επίσκεψη αρμόδιου λειτουργού της Υγειονομικής Υπηρεσίας του Δήμου Ύψωνα διαπιστώθηκαν τα πιο κάτω. Οι δύο σκύλοι έχουν άδεια κατοχής από ιδιοκτήτη της συγκεκριμένης οικίας. Κανένα από σκυλιά δεν εντάσσεται στην κατηγορία των επικινδύνων φυλών σκύλων. Τα σκυλιά τις περισσότερες ώρες τις ημέρας ευρίσκονται εντός της οικίας. Έχοντας υπόψη το περιστατικό που μας περιγράψατε επισημάναμε στην ιδιοκτήτη την ανάγκη εφαρμογής του περί σκύλων νόμου και αναφερθήκαμε ειδικά στις γενικές υποχρεώσεις που έχει ο κάτοχος σκύλων που συνοψίζονται στα ακόλουθα. Ο κάτοχος σκύλων έχει υποχρέωση να διατηρεί τον σκύλο σύμφωνα με τις πρόνοιες τις νομοθεσίας και τους όρους της άδειας . Επίσης υποχρεούται Να διατηρεί το σκύλο σε καλές συνθήκες διαβίωσης . Να φροντίζει να μην προκαλεί οχληρία με συνεχές γαύγισμα Να μην αφήνει το ζώο να ρυπαίνει οποιονδήποτε χώρο με τα κόπρανα του χωρίς να τα μαζεύει. Να μην τον αφήνει να περιφέρεται ελεύθερος σε δημόσιο χώρο η μέρος χωρίς να είναι δεμένος με λουρί. Να τοποθετεί σχετική προειδοποιητική πινακίδα στην είσοδο του. Παράλληλα ενημερώθηκαν και οι κτηνιατρικές υπηρεσίες και σύντομα αναμένεται να επισκεφτούν την συγκεκριμένη οικία για επιτόπια επιθεώρηση. Θα σας ενημερώσουμε σύντομα για οτιδήποτε νεότερο προκύψει.

Archived

Archived

4 years ago

Created by: Γαβρίλης

Το αίτημα έχει απαντηθεί.