Κατά την ώρα προσέλευσης και αναχώρησης των παιδιών του Γ’ Δημοτικού Σχολείου Ύψωνα (στην ανατολική είσοδο) παρατηρείτε στάθμευση οχημάτων σε όλη την έκταση της διάβασης πεζών, στάθμευση πάνω στα πεζοδρόμια γύρω από την διάβαση πεζών (τις περισσότερες φορές όλο το αυτοκίνητο βρίσκεται στο πεζοδρόμιο), απουσία τροχονόμου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα παιδιά να αναγκάζονται να κατεβαίνουν στον δρόμο για να πάνε στο προορισμό τους, να διασταυρώνουν πίσω ή μπροστά από αυτοκίνητα και μάλιστα χωρίς επίβλεψη. Πολλές φορές οι οδηγοί...
Κατά την ώρα προσέλευσης και αναχώρησης των παιδιών του Γ’ Δημοτικού Σχολείου Ύψωνα (στην ανατολική είσοδο)...

#347
category image

Σκυβαλα

Λεωντιου 11 Α
Γεια σας, Σημερα Πεμπτη περασαν τα σκουπιδια αλλα στο δικο μας κουτι δεν ανοιξαν για να μαζεψουν τα σκουπιδια και μεχρι την Δευτερα και λογω της ζεστης θα βρωμισουμε! Παρακαλω οπως περασει καποιος να τα μαζεψει (Λεοντιου 11 Α) Επισης υπαρχουν λιγα μετρα πιο κατω εδω και μια βδομαδα και δεν τα μαζευουν 7-8 πρασινες μεγαλες σακουλες απο τα πισω σπιτια! Βασικα κανουν μιση δουλεια για καποιο λογο. Παρακαλω οπως διευθετηθει και αυτο! Ευχαριστω πολυ ☺️
Γεια σας, Σημερα Πεμπτη περασαν τα σκουπιδια αλλα στο δικο μας κουτι δεν ανοιξαν για να μαζεψουν τα...

#373
category image

Οικία καταφύγιο ζώων στον Ύψωνα

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Κυρίες/οι, Σας ενημερώνω για πολλοστή φορά ότι οικία σε ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ περιοχή στον Ύψωνα, οδός Ελευθερίας 19 λειτουργεί ως καταφύγιο ζώων με αποτέλεσμα την έντονη δυσοσμία στην περιοχή. Δίπλα από την οικία υπάρχει πεζόδρομος που χρησιμοποιείται καθημερινά από παιδιά, γονείς, παππούδες, για να πάνε στο σχολείο. Παρακαλώ πολύ όπως διερευνήσετε ΑΜΕΣΑ το θέμα. Η κατάσταση είναι απελπιστική. Σε περίπτωση μη ανταπόκρισης του δήμου Ύψωνα εντός δέκα ημερών από σήμερα (29/8/20), μετά λύπης μου σας ενημερώνω ότι θα ενημερωθεί το υγειονομίο και όλες οι...
Κυρίες/οι, Σας ενημερώνω για πολλοστή φορά ότι οικία σε ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ περιοχή στον Ύψωνα, οδός Ελευθερίας 19...

Στην οδό Κυθηρων Ύψωνα, επικρατεί αναπόφευκτη δυσοσμία στην περιοχή εξαιτίας των αποχετεύσεων ενός συγκεκριμένου υποστατικού. Το υποστατικό αυτό "αδυνατεί" να πληρώσει για τον καθαρισμό του αποχετευτικό του με αποτέλεσμα οι κάτοικοι της περιοχής κάθε χρόνο να αναγκάζονται να αναπνέουν όλο το διάστημα της ημέρας την πολύ άσχημη βρομιά. Αυτό οδηγεί εμάς και τους υπόλοιπους κατοίκους να μην βγαίνουμε καθόλου από την οικία μας π.χ έξω στην βεράντα, αναγκάζοντας να σφραγίζουμε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες χωρίς να γίνεται κανονικός αερισμόσ...
Στην οδό Κυθηρων Ύψωνα, επικρατεί αναπόφευκτη δυσοσμία στην περιοχή εξαιτίας των αποχετεύσεων ενός...

#370
category image

Απομάκρυνση άχρηστων αντικειμένων

Αγιου Συλα, Ύψωνας, Κύπρος
Έγινε καθαρισμός του οικοπέδου δίπλα από το σπίτι μου, απ ο τον Δήμο Υψωνα πριν από 2-3 μήνες, οδός Σπετσών 1 Άγιος Συλάς. Το 'βουνάρι' από τα άχρηστα αντικείμενα αλλά και ξερά χόρτα που μαζεύτηκε, είναι ακόμα εκεί, δίπλα ακριβώς από την είσοδο της οικίας μου. Παρόλες τις επανειλημμένες τηλεφωνικές μου επικοινωνίες με τον Δήμο, δεν έχουν ακόμη ερθει να απομακρύνουν τις ακαθαρσίες, με αποτέλεσμα: 1ο. Το βουνάρι μεγαλώνει, αφού προσθέτουν συνεχώς άχρηστα αντικειμενα άλλοι γείτονες, 2ο. Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος πυρκαγιάς, αφού το μεγαλύτερο μέρος του...
Έγινε καθαρισμός του οικοπέδου δίπλα από το σπίτι μου, απ ο τον Δήμο Υψωνα πριν από 2-3 μήνες, οδός Σπετσών 1...

#371
category image

Απομάκρυνση βουναριόυ άχρηστων

Καραϊσκάκη, Ύψωνας, Κύπρος
Παρακαλώ όπως καθαρίσετε το βουνάρι που έχει δημιουργθεί από τον Δήμο στο οικόπεδο απέναντι από το σπίτι μας. Έχει πολλές κουφάες στην περιοχή και το βουνάρι δεν βοήθα καθόλου. Οι κουφάες και οι νηφίτσες βρήσκουν καταφύγειο εκεί. Ευχαριστώ.
Παρακαλώ όπως καθαρίσετε το βουνάρι που έχει δημιουργθεί από τον Δήμο στο οικόπεδο απέναντι από το σπίτι...

#368
category image

Μυρωδιες

Ολυμπιου, Ύψωνας, Κύπρος
Καλησπερα.μενω στην περιοχη της εκκλησιας του αγ σαββα κατω απο το highway.εδω και καποιες εβδομαδες εχω παρατηρησει οτι ερχετε εντονη μυρωδια καμενου(αν μπορω να τη περιγραψω) απο τα βορεινα.ειναι τοσο εντονο που κλεινουμε τα παραθυρα.γινετε αντιληπτη το βραδυ αργα μετα τα μεσανυχτα.την υπολοιπη μερα δεν μυριζει τιποτα.δεν ειναι καθε μερα αλλα σιγουρα 3 φορες την εβδομαδα.δεν υπαρχουν φωτιες κ πυροσβεστικη κτλ.θα ελεγα οτι γινεται σιγουρα εδω κ 2 μηνες. Μηπως τα βραδια καποιοι στον αγ συλα στη βιομηχανικη καινε πραγματα και ερχεται ο καπνος...
Καλησπερα.μενω στην περιοχη της εκκλησιας του αγ σαββα κατω απο το highway.εδω και καποιες εβδομαδες εχω...

Τωρα και ψυγεια πανω στα βουναρκα. Θα τα μαζεψετε υποτιθεται ειπατε μου πριν ενα μηνα. Τζαι βλεπουμε Υστερόγραφο: η εφαρμογή δεν ανεβαζει το παραπινο οταν η φωτογραφια ειναι μεγαλη. Γι αυτο παεννετε δειτε μονοι σας
Τωρα και ψυγεια πανω στα βουναρκα. Θα τα μαζεψετε υποτιθεται ειπατε μου πριν ενα μηνα. Τζαι...

#321
category image

Ανακύκλωση

Stasinou, Λεμεσός
Μου ειπατε θα πειτε στην ανακύκλωση να περνα απο την οδο Στασινου. Εν επατησαν. Δηλαδη εγραψαν σας. Ως ποτε θα κουβαλω τα σακουλια σε ξενες γειτονιες? Αν δεν σας λαμβάνουν σοβαρα υποψη πως να σας λαβουμε εμεις?
Μου ειπατε θα πειτε στην ανακύκλωση να περνα απο την οδο Στασινου. Εν επατησαν. Δηλαδη εγραψαν σας. Ως ποτε θα...

#335
category image

Συντελεστής Δόμησης

Αναστάσεως, Ύψωνας, Κύπρος
Στην οδό Αναστάσεως παρατήρησα ότι κτίζεται ένα σπίτι του οποίου ο συντελεστής κάλυψης φαίνεται με το μάτι ότι ξεπερνά κατά πολύ το 35% της οικοδομήσιμης γης του ιδιοκτήτη. 1) Ποιοί είναι οι ελέγχοι που γίνονται από το αρμόδιο τμήμα του Δήμου; 2) Τι επιπτώσεις υπάρχουν για τους παρανομούντες; Χάνουν απλά την εγγύηση των €1.000 και την τελική έγκριση; ε και;.... 3) Εμείς που κτίσαμε σύμφωνα με τους όρους άδειας οικοδομής δικαιούμαστε αποζημοίωση ή είμαστε τα θύματα της συμμόρφωσης με τους νόμους/κανονισμούς. 4) τι γίνεται όσο αφορά την αλλοίωση της...
Στην οδό Αναστάσεως παρατήρησα ότι κτίζεται ένα σπίτι του οποίου ο συντελεστής κάλυψης φαίνεται με το μάτι...

#312
category image
Μετα την ολοκληρωση της οικοδομης ο εργολαβος αφησε στο διπλανο οικοπεδο σιδερα, σκουπιδια, σακουλια και οτι αλλο φανταστεις. Παραπονεθηκα 2 φορες στον εργολαβο χωρις κανενα αποτελεσμα
Μετα την ολοκληρωση της οικοδομης ο εργολαβος αφησε στο διπλανο οικοπεδο σιδερα, σκουπιδια, σακουλια και οτι...

Καλημέρα σας, Χθες το βράδυ όταν ήρθαν για την συγκομιδή σκουπιδιών στην πολυκατοικία μας στην οδό Δελφών 5, 4183 Ύψωνα, οι υπάλληλοι έκαναν ζημιές στα πλακάκια με τον κάλαθο. Σας επισυνάπτω φωτογραφίες να δείτε. Τους είδαν ένοικοι της πολυκατοικίας. Παρακαλώ όπως φροντίσετε να διορθωθεί η ζημιά και να τους επισημάνετε να είναι πιο προσεκτικοί. Ευχαριστώ Εκ της Διαχειριστικής Επιτροπής.
Καλημέρα σας, Χθες το βράδυ όταν ήρθαν για την συγκομιδή σκουπιδιών στην πολυκατοικία μας στην οδό Δελφών...

#279
category image

Σκυβαλα

Ναυπλιου
Στην οδό Ναυπλίου με Μ. Καραολή οι κάτοικοι αφήνουν τα σκυβαλα τους στο πεζοδρόμιο μέρες πριν περάσει η υπηρεσία σκυβαλων με αποτέλεσμα τα σακούλα να σκίζονται από τους σκύλους και τους γάτους και τα σκουπίδια να καταλήγουν στο δρόμο και στο πεζοδρόμιο. Μπορεί να τοποθετεί ένας μεγάλος κάδος για να τοποθετούν τα σκυβαλα μέσα όσοι δεν έχουν σκυβαλοθηκη και να μην είναι στο πεζοδρόμιο;
Στην οδό Ναυπλίου με Μ. Καραολή οι κάτοικοι αφήνουν τα σκυβαλα τους στο πεζοδρόμιο μέρες πριν περάσει η...

#338
category image

Καταγγελία εργοτάξιου

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος
Εδώ και μήνες έχω αναφέρει την τοποθέτηση χώματος σε οικόπεδο από υπό ανέγερση κατοικιών δίπλα ακριβώς από κατοικία στην οδό Αγίας Μαρίνας. Εάν δεν μπορείτε να επιληφθείτε επί του θέματος ή αδυνατείτε να προχωρήσετε στον καθαρισμό του οικοπέδου θα σας παρακαλούσα όπως ενημερώσετε άμεσα για να γίνει διευθέτηση με τις αρμόδιες αρχές. Είναι ανεπίτρεπτο εδώ και τόσους μήνες να βρίσκετε εκείνο το βουνό χώματος με χόρτα γύρω του δίπλα από κατοικίες με πισίνα και αυλή όπου δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν, εφόσον καθημερινά απαιτείτε ο καθαρισμός...
Εδώ και μήνες έχω αναφέρει την τοποθέτηση χώματος σε οικόπεδο από υπό ανέγερση κατοικιών δίπλα ακριβώς από...

#344
category image

Σκουπίδια

Θουκιδιδου, Ύψωνας, Κύπρος
Γεια σας! Εδώ κι ένα μήνα (μπορεί και περισσότερο) βλέπω ότι έχει στίβες από σκουπίδια τις οποίες δεν μαζεύουν κι αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα σακούλια να λιώνουν από τον ήλιο και ο αέρας να φέρνει τα σκουπίδια στις αυλές μας
Γεια σας! Εδώ κι ένα μήνα (μπορεί και περισσότερο) βλέπω ότι έχει στίβες από σκουπίδια τις οποίες δεν μαζεύουν...

#356
category image

Δρομος φωτα δημαρχειου

Αρχιεπισκόπου Μακαρίου ΄Γ, Ύψωνας
Ειπε σας το ξανα πριν μηνες ακομα ενας και τον γραψατε. Το οδόστρωμα στα φωτα ειναι ανισοπεδο και προκαλει δυσφορια και ζημιες σε αυτοκινητα. Ποτε λοαρκαζετε να το σασετε εν μας ειπατε? Εν μπροστα σας το εβλοημενο
Ειπε σας το ξανα πριν μηνες ακομα ενας και τον γραψατε. Το οδόστρωμα στα φωτα ειναι ανισοπεδο και προκαλει...

#369
category image

XIRA XORTA

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Meta tin xtesini pirkagia elpizo na sigkinithite kai na katharisete epitelous ton giro to potamou apo ta xira xorta stin odo Galinou giati an itan apo tin pleura ton spition mas i fotia simera den tha ixame oikies. Exi xronia pou fonazoume San katikoi tis perixis. Epitelous dikeologate tous forous pou plironoume sto dimos tou YPSONA
Meta tin xtesini pirkagia elpizo na sigkinithite kai na katharisete epitelous ton giro to potamou apo ta xira xorta stin odo Galinou giati an itan apo tin pleura ton spition mas i fotia simera den...

#339
category image

Καταγγελία εργοτάξιου

Agias Marinas St, Ύψωνας, Κύπρος
Εδώ και μήνες έχω αναφέρει την τοποθέτηση χώματος σε οικόπεδο από υπό ανέγερση κατοικιών δίπλα ακριβώς από κατοικία στην οδό Αγίας Μαρίνας. Εάν δεν μπορείτε να επιληφθείτε επί του θέματος ή αδυνατείτε να προχωρήσετε στον καθαρισμό του οικοπέδου θα σας παρακαλούσα όπως ενημερώσετε άμεσα για να γίνει διευθέτηση με τις αρμόδιες αρχές. Είναι ανεπίτρεπτο εδώ και τόσους μήνες να βρίσκετε εκείνο το βουνό χώματος με χόρτα γύρω του δίπλα από κατοικίες με πισίνα και αυλή όπου δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν, εφόσον καθημερινά απαιτείτε ο καθαρισμός...
Εδώ και μήνες έχω αναφέρει την τοποθέτηση χώματος σε οικόπεδο από υπό ανέγερση κατοικιών δίπλα ακριβώς από...

#363
category image
Στην οδό Κοντέας που γειτνιάζει με τον αυτοκινητόδρομο υπάρχει έκταση με ξηρά χόρτα, μπαζα, γουμάδες, τρωκτικά, σκυβαλότοπος, δέντρα ακλάδευτα όλα υπό την απειλή πυρκαγιάς εαν έστω και ένα αποτσίγαρο πετακτεί στο σημείο με τα σπίτια να κυνδυνέψουν πάραυτα. έχουμε βίντεο έτοιμο να δωθεί στη δημοσίοτητα εάν τη Δευτέρα πρωί πρωί δεν δούμε τα αυτοκίνητα και υπηρεσίες του Δήμου σε δράση και λυπούμαστε που κανένας απο το δημαρχείο δεν έχει επισκεφτεί το χώρο παρά τα παράπονα κατά καιρούς. αναμένουμε όλοι όσοι επηρεάζονται την ευθύνη του Δήμου...
Στην οδό Κοντέας που γειτνιάζει με τον αυτοκινητόδρομο υπάρχει έκταση με ξηρά χόρτα, μπαζα, γουμάδες,...

Υπενθύμιση.
Υπενθύμιση.

#359
category image

Εκδηλώσεις

Aiginis, Akrotiri and Dhekelia
Οι εκδηλώσεις δεν θα έπρεπε αναγράφονται στη σελίδα σας αφού υπάρχει και το σχετικό tab?
Οι εκδηλώσεις δεν θα έπρεπε αναγράφονται στη σελίδα σας αφού υπάρχει και το σχετικό tab?

#334
category image
Εδώ και 2 χρόνια έχουμε τεράστιο πρόβλημα με το πόσιμο νερό που διαθέτει ο Δήμος μας στην Υψούπολη. Γεμάτο από άλατα και κυρίως οξυδώματα από τις παλιές σωληνώσεις. Στο σπίτι μου έχω τεράστιο πρόβλημα με όλες τις σωληνώσεις που είναι απευθείας συνδεδεμένες στο δίκτυο. Εχουν γεμίσει με κόκκινα / καφέ υπολείμματα και έχουν μπλοκάρει φίλτρα, πιεστικά και άλλες συσκευές. Έχω πάθει ζημιές εκατοντάδων ευρώ. Αλλά πιστεύω ότι είναι επικίνδυνο προς πόση το νερό!!! Απευθυνθήκαμε στον ίδιο τον Δήμαρχο τόσο προφορικά, γραπτώς με επιστολή μας, αλλά...
Εδώ και 2 χρόνια έχουμε τεράστιο πρόβλημα με το πόσιμο νερό που διαθέτει ο Δήμος μας στην Υψούπολη. Γεμάτο...

#309
category image

Constant dog barking at nights

Theodorou Kolokotroni, Ύψωνας, Κύπρος
Constant and loud dog barking lasts for a month now. It usually starts at 22:00-23:00pm, then goes silent for a while and then repeats for 2-3 times at night for a long periods of time. Today it was from 3:30 am till 4:30 am and from 6:00 am till 7:00 am. It disturbs our sleep, our children and leaves us next day depressed and annoyed. It seems that barking comes from semi-detached house at address 4193, Alexandrou Papadiamanthi 10а, near highway. It looks like that owners are not home at night or leave somewhere, or just deaf, I don't know. I spoke to my lawyer and he told me that such dogs behaviour is clear violation of Article 18(ε)(i) of the Dogs’ Act (184(Ι)/2002, so I ask you to initiate an investigation and return calm and peace to our area. Thank you
Constant and loud dog barking lasts for a month now. It usually starts at 22:00-23:00pm, then goes silent for a while and then repeats for 2-3 times at night for a long periods of time. Today it...

Ποσες φορες να προσπαθησω να ανεβασω παραπονο?
Ποσες φορες να προσπαθησω να ανεβασω παραπονο?

#352
category image

Συλλογη σκυβαλων

Βοσπορου, Λεμεσός
Επανηλειμενα αφηνονται σακουλια στα σκυβαλοδοχεια μας. Πρεπει ο αναδοχος να ελεγχει τους υπαλληλους του.
Επανηλειμενα αφηνονται σακουλια στα σκυβαλοδοχεια μας. Πρεπει ο αναδοχος να ελεγχει τους υπαλληλους του.

#293
category image

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ
ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ

#350
category image

Skivalla

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος
Stin Leontiou 11A den irthe kanenas na piasei ta skoupidia kai oloklito to savvatokiriako vromouse o topos! Den xero pos akrivos apantithike to aitima mou stin proigoumeni anartisi pou ekana tin Pempti
Stin Leontiou 11A den irthe kanenas na piasei ta skoupidia kai oloklito to savvatokiriako vromouse o topos! Den xero pos akrivos apantithike to aitima mou stin proigoumeni anartisi pou ekana tin...

#322
category image
Επεθανε ο Αλεξης, 18.12, το εμπεδωσαμε. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του και τους οικείους του. Τι θα γινει ομως ο Υψωνας, επιτύμβια πλακα για να θυμομαστε καποιον Αλέξη; Τι κανατε για να βρειτε αυτον τον αλητη που με μαύρο σπρει μας εξαναγκάζει να νομιζουμε οτι ζουμε σε γκετο και να καταστρέφει τις περιουσίες του κόσμου και να δημιουργεί οπτική ακαλαισθησια ΠΑΝΤΟΥ στον Υψωνα, μέχρι και τον Φράκτη του Κούρη (ελεος). Και ρωτώ: 1. Τι κάνατε για να βρείτε τον ΑΛΗΤΗ που ψεκαζει τοίχους και πινακιδες παράνομα; 2. Ποιός και πότε θα αποκαταστήσει τις...
Επεθανε ο Αλεξης, 18.12, το εμπεδωσαμε. Συλλυπητήρια στην οικογένεια του και τους οικείους του. Τι θα γινει ομως...

#351
category image

TEST

Karkavitsas St, Ύψωνας, Κύπρος
TEST
TEST

#346
category image

Σκυβαλα

Λεωντιου 11 Α
Γεια σας, Σημερα Πεμπτη περασαν τα σκουπιδια αλλα στο δικο μας κουτι δεν ανοιξαν για να μαζεψουν τα σκουπιδια και μεχρι την Δευτερα και λογω της ζεστης θα βρωμισουμε! Παρακαλω οπως περασει καποιος να τα μαζεψει (Λεοντιου 11 Α) Επισης υπαρχουν λιγα μετρα πιο κατω εδω και μια βδομαδα και δεν τα μαζευουν 7-8 πρασινες μεγαλες σακουλες απο τα πισω σπιτια! Βασικα κανουν μιση δουλεια για καποιο λογο. Παρακαλω οπως διευθετηθει και αυτο! Ευχαριστω πολυ ☺️
Γεια σας, Σημερα Πεμπτη περασαν τα σκουπιδια αλλα στο δικο μας κουτι δεν ανοιξαν για να μαζεψουν τα...