#448
category image

Επικίνδυνος σκύλος αφήνεται ελεύθερος

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Επικίνδυνος σκύλος ράτσας γερμανικός ποιμενικός αφήνεται ελεύθερος και επιτίθεται στους περαστικούς. Βρίσκεται απέναντι (ανατολικά) από το σπίτι του πρώην δημάρχου και 50 μέτρα από την φάρμα με τα γαϊδούρια.
Επικίνδυνος σκύλος ράτσας γερμανικός ποιμενικός αφήνεται ελεύθερος και επιτίθεται στους περαστικούς....

#462
category image

Νεολαία!!

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Γεια σας, Καθε μερα απο το απογευμα και μετα υπαρχει αρκετή οχλαγωγια απο νεαρους με τις μηχανες και τα αυτοκινητα κοντα στο παρκο στην οδο φανερωμενης και ενοχλουν την γειτονιά. Τρέχουν επικίνδυνα. Μια προταση ειναι τα κυρτωματα. Νε τοσα μικρα παιδια είναι πολυ επικινδυνο οπως τρεχουν με τα αυτοκινητα, καθως και ο θορυβος που προκαλούν. Ευχαριστω
Γεια σας, Καθε μερα απο το απογευμα και μετα υπαρχει αρκετή οχλαγωγια απο νεαρους με τις μηχανες και τα...

Θα σας παρακαλούσαμε να εξετάσετε την περίπτωση να τοποθετηθούν κυρτώματα οδοστρώματος στην οδό Πατριαρχείου Ιεροσολύμων ή έστω σε κάποια σημεία αυτής (είναι η οδός μπροστά από ΚΕΔΙΠΕΣ και το πάρκο ΕΛΑΙΩΝ). Πολλοί οδηγοί αναπτύσσουν μεγάλες ταχύτητες, με κίνδυνο πρόκλησης κάποιου ατυχήματος. Σας ευχαριστούμε.
Θα σας παρακαλούσαμε να εξετάσετε την περίπτωση να τοποθετηθούν κυρτώματα οδοστρώματος στην οδό...

Εδώ και κάποια χρόνια κατά τον βραδινό μου περίπατο περνώ από την οδό Γιαλούσας (κάθετη της Καραολή). Κοντά στη διασταύρωση με την οδό Ψηλορείτη, δίπλα από οικόπεδο και πάνω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν στοίβες με άχρηστα αντικείμενα, μπάζα, κεραμικά κλπ. Είναι λες και περνάς από σκουπιδότοπο. Άθλια εικόνα. Ο δήμος οφείλει να τα μαζέψει το συντομότερο γιατί είναι πάνω απ' όλα ζήτημα υγείας των κατοίκων αλλά και αισθητικής της περιοχής.
Εδώ και κάποια χρόνια κατά τον βραδινό μου περίπατο περνώ από την οδό Γιαλούσας (κάθετη της Καραολή). Κοντά...

#493
category image

Πάρκο επί της οδού δημοκρατίας

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Πότε επιτέλους θα εξωραϊστεί το πάρκο επί της οδού Δημοκρατίας μπροστά από το Β´ Δημοτικό; Η κατάσταση του πάρκου είναι απαράδεκτη. Χρειάζεται φωτισμός, τοπιοτέχνηση και τοποθέτηση κάποιων παιχνιδιών για τα παιδιά. Προς το παρόν υπάρχουν μόνο 2 κούνιες.
Πότε επιτέλους θα εξωραϊστεί το πάρκο επί της οδού Δημοκρατίας μπροστά από το Β´ Δημοτικό; Η κατάσταση του...

#485
category image

Πρόβλημα από σκύλους

Areos, 4A Ύψωνας, Κύπρος
Καλή μέρα, Σχεδόν κάθε βράδυ, ο σκύλος του γείτονα γαβγίζει πολυ δυνατα, ο γεγονός που καθιστά πολύ δύσκολο τον ύπνο. Την άφησαν να βγει στο δρόμο ακριβώς κάτω από τα παράθυρά μας. Δεν είναι δυνατή η επίτευξη συμφωνίας μέσω αιτημάτων. Οι γείτονες είναι ο Anatoly Ignatov και η Vasya Ignatova. Σας παρακαλώ να επηρεάσετε αυτήν την κατάσταση.
Καλή μέρα, Σχεδόν κάθε βράδυ, ο σκύλος του γείτονα γαβγίζει πολυ δυνατα, ο γεγονός που καθιστά πολύ δύσκολο...

#482
category image

Νερό

MXP5+4XP, Ύψωνας, Κύπρος
Πολλες φορες οταν ανοιγω τις βρυσες του σπιτιου το νερο εχει χρωμα καφε και μυριζει εντονα χλωρινη. Εχει τωρα 2-3 βδομαδες που γινεται αυτο. Ευχαριστω. Γιωργος Κυριακου
Πολλες φορες οταν ανοιγω τις βρυσες του σπιτιου το νερο εχει χρωμα καφε και μυριζει εντονα χλωρινη. Εχει τωρα...

#481
category image

Νερό

MXP5+4XP, Ύψωνας, Κύπρος
Πολλες φορες οταν ανοιγω τις βρυσες του σπιτιου το νερο εχει χρωμα καφε και μυριζει εντονα χλωρινη. Εχει τωρα 2-3 βδομαδες που γινεται αυτο. Η διευθυνση μου ειναι: Ταμασου 10. Ευχαριστω. Γιωργος Κυριακου
Πολλες φορες οταν ανοιγω τις βρυσες του σπιτιου το νερο εχει χρωμα καφε και μυριζει εντονα χλωρινη. Εχει τωρα...

#474
category image

Αγιας Αικατερινις , 4183 / Ελλαδος

Ελλαδος, Ύψωνας, Κύπρος
Ι κατασταση με τους σκυλλους που κλεν ολομερης και ολονυχτης εχει γινει ανυπόφορη. Αφηνουν τα σκυλια στα κουβια στο πισω μερος των σπιτιών και δεν δινουν ΚΑΜΙΑ σημμασια. Απο τις 4 το πρωι και για ώρες κλεν .... καμια μα καμια αντίδραση απο τους ιδιοκτήτες. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΛΛΟ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ. ΕΛΕΟΣ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ
Ι κατασταση με τους σκυλλους που κλεν ολομερης και ολονυχτης εχει γινει ανυπόφορη. Αφηνουν τα σκυλια στα...

#480
category image

Οχληρια παρκου

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Υπαρχει ηδη παραπονο καταχωρημενο με αριθμο #455 που εχει καταχωρηθει σε αρχειο και εχει απαντηθει. Δεν υπαρχει απαντηση. Ευχαριστω.
Υπαρχει ηδη παραπονο καταχωρημενο με αριθμο #455 που εχει καταχωρηθει σε αρχειο και εχει απαντηθει. Δεν...

Ως ιδιοκτήτης τεμαχίου γης στο δήμο Ύψωνα θέλω να σας εκφράσω με θλίψη την αγανάκτηση μου σχετικά με τη μη εφαρμογή νομοθεσίας που προβλέπεται από τη συμφωνία μη στρατιωτικής ανάπτυξη των Βρετανικών βάσεων. Η γη μου βρίσκεται σε περιοχή των Βρετανικών βάσεων και βάση της ισχύουσας νομοθεσίας δεν μου επιτρέπεται να χτίσω σπίτι με εμβαδόν πέραν των 240 τ.μ., παρόλο που το εμβαδόν του τεμαχίου είναι πέραν των 2τχμ. Προς το παρόν έχει ήδη ανεγερθεί η οικία μου στο τεμάχιο αυτό προ εικοσαετίας και αναμένουμε εδώ και χρόνια την εφαρμογή νέας...
Ως ιδιοκτήτης τεμαχίου γης στο δήμο Ύψωνα θέλω να σας εκφράσω με θλίψη την αγανάκτηση μου σχετικά με τη μη...

#477
category image

Σκύλος που γαβγίζει όλη νύχτα.

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Υπάρχει μεγάλος σκύλος στην γειτονιά που γαβγίζει πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να προκαλεί σοβαρή οχληρία.
Υπάρχει μεγάλος σκύλος στην γειτονιά που γαβγίζει πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να προκαλεί σοβαρή οχληρία.

#478
category image

Σκύλος που γαβγίζει όλη νύχτα.

Κυρηνειας 60, Ύψωνας 4187, Κύπρος
Ο σκύλος είναι σε αυλή σπιτιού που είναι κολλητή με άλλες αυλές. Λόγω μεγέθους του ζώου όταν γαβγίζει προκαλεί οχληρία κατά την διάρκεια της νύχτας. Αυτό συμβαίνει τους τελευταίους μήνες κατ'επανάληψη.
Ο σκύλος είναι σε αυλή σπιτιού που είναι κολλητή με άλλες αυλές. Λόγω μεγέθους του ζώου όταν γαβγίζει...

#475
category image

ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟΣ

Ελλαδος, Ύψωνας, Κύπρος
Go for a walk to Ayias Aikaterinis , until the end of the street. You will see it your self! Its like a huge DUMPSTER!! Its been reported over and over again.... NOTHING HAPPENS. WE LEAVE IN THE TRASH!
Go for a walk to Ayias Aikaterinis , until the end of the street. You will see it your self! Its like a huge DUMPSTER!! Its been reported over and over again.... NOTHING HAPPENS. WE LEAVE IN THE...

#476
category image

4-5 Cars ABANTONED in the street

Αγίας Αικατερίνης, Ύψωνας, Κύπρος
Στην Αγιας Αικατερινης υπάρχουν αυτοκινητα παρατημένα.
Στην Αγιας Αικατερινης υπάρχουν αυτοκινητα παρατημένα.

#473
category image
Γινεται απιστευτη φασαρια σε ανεγερση οικοδομης στην Αγιου Συλα διπλα απο ταχυδρομιο. Και καθημερινες καο Σαββατοκυριακα. Δειξαμε ολοι αρκετη κατανοηση
Γινεται απιστευτη φασαρια σε ανεγερση οικοδομης στην Αγιου Συλα διπλα απο ταχυδρομιο. Και καθημερινες καο...

#471
category image

ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΜΕΚΕΝΖΙ ΛΑΡΝΑΚΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΟΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ Η ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΝΤΙΤΙΜΟ 1 ΣΕΝΤ. ΧΤΕΣ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΥΜΩΣΑ. ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΥΠΕΡΧΕΙΛΙΣΜΕΝΕΣ ..ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΧΥΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΥΠΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ..ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΜΑΣΚΕΣ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ Η ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙ? ΦΕΡΑΤΕ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΗΡΑΤΕ ΤΙΣ ΤΥΧΩΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ...
ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ ΜΕΚΕΝΖΙ ΛΑΡΝΑΚΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΟΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ Η...

#460
category image

Garbage removal

Μ. Μερκουρη, 15 Ύψωνας, Κύπρος
Dear Sirs There is a garbagedump opposite my house which no one comes to remove for a few weeks. Residents from the newly built house created this garbagedump and I have to watch it from my window every day. Please help to remove. Note: it has been just removed! A miracle:) Thank you very much!
Dear Sirs There is a garbagedump opposite my house which no one comes to remove for a few weeks. Residents from the newly built house created this garbagedump and I have to watch it from my...

#446
category image

Ακαθαρσίες και ξυρά χόρτα

Αγίας Θέκλας, Ύψωνας, Κύπρος
Σας παρακαλώ, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα από ακαθαρσίες και ξυρά χόρτα στο μεγάλο γωνιακό τεμάχιο (Τάσου Ισαάκ – Λόφου) όπου υπάρχει και αδιέξοδος (Αγίας Θέκλας). Συγκεκριμένα, στο σημείο που υπάρχει μια μεγάλη χαρουπιά.
Σας παρακαλώ, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα από ακαθαρσίες και ξυρά χόρτα στο μεγάλο γωνιακό τεμάχιο (Τάσου Ισαάκ...

#442
category image

Διαρροη νερου

Stasinou 19, Ύψωνας 4182, Κύπρος
Έχει τρυπήσει ο σωλήνας παροχείς νερού στην αυλή του σπιτιού μου(οδος Σαριπόλου 6) και υπάρχει διαρροή νερού. Παρακαλώ όπως έρθει το συνεργείο για επιδιόρθωση του. Ευχαριστώ.
Έχει τρυπήσει ο σωλήνας παροχείς νερού στην αυλή του σπιτιού μου(οδος Σαριπόλου 6) και υπάρχει διαρροή...

#443
category image

Φραγη παιζοδρομου

Trikalon 1, Ύψωνας 4193, Κύπρος
έκλεισαν τον παιζοδρομο με οικοδομικα υλικα και εμποδιζουν την διέλευση των παιδιων που διερχονται για να παρουν το σχολικο λεωφορειο
έκλεισαν τον παιζοδρομο με οικοδομικα υλικα και εμποδιζουν την διέλευση των παιδιων που διερχονται για να...

#464
category image

Ακαθάριστα οικόπεδα

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Οικόπεδα Αναστάσεως 2 μέχρι 10. Για ακόμα μια χρονιά το πρόβλημα φαίνεται να μπαίνει στα συρτάρια.
Οικόπεδα Αναστάσεως 2 μέχρι 10. Για ακόμα μια χρονιά το πρόβλημα φαίνεται να μπαίνει στα συρτάρια.

#447
category image

Ποντίκια στην περιοχή της Υψούπολης

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Στα δημοτικά πάρκα και στα οικόπεδα τα οποία δεν έχουν καθαριστεί ή δεν έχουν καθαριστεί επαρκώς υπάρχουν ποντίκια. Παρακαλώ ελέγξτε το και προβείτε στον απαραίτητο ψεκασμό.
Στα δημοτικά πάρκα και στα οικόπεδα τα οποία δεν έχουν καθαριστεί ή δεν έχουν καθαριστεί επαρκώς υπάρχουν...

#454
category image

Δισκολο πέρασμα.

Ευαγόρα Παλληκαρίδη, Ύψωνας, Κύπρος
Μπροστα από τα σπιτια στην οδό Ευαγόρα Παλλικαρίδη 4 στον Αγιο Σιλα υπάρχουν ταπέλλες και καγγελλα στο πεζοδρόμιο που είναι ανοικτά προς τα έξω. Οσοι περνούν απο εκεινο το σημειο πρεπει να κατεβούν στον δρόμο και κάποιοι εχουν μικρα μωρα με αμαξούες και ποδήλατα και κινδυνευουν απο τα αυτοκίνητα που περνούν.
Μπροστα από τα σπιτια στην οδό Ευαγόρα Παλλικαρίδη 4 στον Αγιο Σιλα υπάρχουν ταπέλλες και καγγελλα στο...

Αγαπητοι, Το νεο παρκο που λειτουργει εδω και 1 χρονο εχει αρκετα θεματα, για τα οποια εγιναν επανειλημμένα παραπονα. Κυριότερο θεμα ειναι το ωραριο λειτουργίας του γηπεδου. Υπαρχει ναι μεν πινακιδα ωραριου αλλα το γηπεδο ειναι ξεκλειδωτο και παιζουν μπαλα σε ωρες που προκαλει οχληρια. Παρακαλω οπως το λαβετε υποψιν, μιας και το γήπεδο ειναι σε κατοικημένη περιοχή. Προταση μου θα ηταν να κλειδωνετε απο τον security πριν σχολασει και να ανοιγει απο τον security ή απο ατομα του δημου. Ευχαριστω.
Αγαπητοι, Το νεο παρκο που λειτουργει εδω και 1 χρονο εχει αρκετα θεματα, για τα οποια εγιναν επανειλημμένα...

#463
category image

Διαρροη νερου

Stasinou, Ύψωνας, Κύπρος
Στην οδο στασινου υπαρχει διαρροη νερου απο εχτες
Στην οδο στασινου υπαρχει διαρροη νερου απο εχτες

Τοποθεσια: Οδος Σευχελλων Με μεγαλη μου λύπη και ευχομαι αυτό να μην γίνει προβλεπετε κοψημο των δεντρών σε ΜΕΡΟΣ ΠΡΑΣΙΝΟΥ για δημιουργία χώρου σταθμευσης και γηπέδων.. Εχουμε ως οικογένεια φυτεψει αρκετά δέντρα εδώ και πολλά χρόνια τα οποία φροντίζουμε, ποτίζουμε και απο τους καρπούς τους τρώει ολη η γειτονιά... Δεντρα τα οποία έχουν φυτευτεί όταν η οδός μας ήταν στα αζήτητα απο ολους τους δημάρχους.. Πριν κάποια χρόνια έγινε ένα πάρκο και εμπλουτίσατε το πράσινο (φύτέψη δέντρων). ....ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΧΑΛΑΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.. ΜΠΟΡΩ ΝΑ...
Τοποθεσια: Οδος Σευχελλων Με μεγαλη μου λύπη και ευχομαι αυτό να μην γίνει προβλεπετε κοψημο των δεντρών σε...

#459
category image

Πάρκο επί της οδού Δημοκρατίας

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Διαμένω στη οδό Δημοκρατίας και καθημερινά περνώ από το μικρό πάρκο επί της οδού Δημοκρατίας (μπροστά από Β´ Δημοτικό). Δυστυχώς η κατάσταση του πάρκου είναι πολύ άσχημη και ειλικρινά λυπάμαι και τα μικρά παιδάκια που συχνάζουν εκεί. Χρειάζεται βελτίωση του πάρκου με κατάλληλη τοπιοτέχνηση και επίσης τοποθέτηση κάποιων παιχνιδιών με το κατάλληλο πάτωμα ασφαλείας.
Διαμένω στη οδό Δημοκρατίας και καθημερινά περνώ από το μικρό πάρκο επί της οδού Δημοκρατίας (μπροστά από Β´...

ΟΔΟΣ ΧΙΟΥ...ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΑ..ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΩΛΗΝΩΝ........ΕΛΕΟΣ....
ΟΔΟΣ ΧΙΟΥ...ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΧΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΣΙΜΕΝΤΑ..ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ...

#456
category image

Εισήγηση

Αγιου Σιλά 37, Ύψωνας, Κύπρος
Στο σταυροδρόμι που είναι η έξοδος του Pop Life, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ατυχήματος. Εισηγούμε όπως δημιουργηθεί κυκλικός κόμβος για να διευκολύνεται η κυκλοφορία γενικότερα αλλά και η είσοδος στον κύριο δρόμο από τις παρόδους. Ευχαριστώ.
Στο σταυροδρόμι που είναι η έξοδος του Pop Life, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ατυχήματος. Εισηγούμε όπως...